Tranås Triathlon

Tävlingsresultat Holaveden Ultra 2016

Terränglöpning på Holavedsleden från Gränna Torg - Örsbäcken i Tranås.

2016-10-01

HU Damer 52 km

Nr Namn Klubb Botilstorp (17000) Avlången (33000) Katarp (44000) Mål Örsbäcken (51500)
236 Malin Hjalmarsson
Swedish Armed Forces
01:36:00 02:53:00 03:55:00 04:48:08
244 Frida Södermark
Tjalve IF Norrköping
01:50:00 03:20:00 04:23:00 05:18:30
240 Maria Norlund
IK Nocout.se
01:50:00 03:21:00 04:41:00 05:27:26
230 Emelie Andersen
Friskis & Svettis, Jönköping
01:56:00 03:33:00 04:44:00 05:43:09
231 Annika Askengren Berg
LK TV88
02:22:00 04:13:00 05:31:00 06:32:35
238 Sofia Kay
LK TV88
02:22:00 04:13:00 05:31:00 06:32:35
241 Amanda Petersson
Vetlanda
02:22:00 04:16:00 05:38:00 06:48:28

HU Herrar 52 km

Nr Namn Klubb Botilstorp (17000) Avlången (33000) Katarp (44000) Mål Örsbäcken (51500)
249 Daniel Bjurhamn
IK NocOut.se
01:35:00 02:52:00 03:48:00 04:38:54
298 Johan Wik
Kvadrat
01:45:00 03:07:00 04:07:00 04:55:06
286 Oskar Sunesson
IK NocOut.se
01:47:00 03:12:00 04:10:00 04:55:56
284 Magnus Sandström
Tjalve IF Norrköping
01:50:00 03:16:00 04:20:00 05:09:07
278 Lars Norén
LVSK / Lidköping
01:44:00 03:10:00 04:16:00 05:10:00
262 Mattias Diener
Nocout
01:54:00 03:23:00 04:26:00 05:19:45
255 Thomas Brandt
Tranås
01:43:00 03:10:00 04:29:00 05:27:46
299 Per Östlund
IK NocOut.se
01:49:00 03:21:00 04:33:00 05:33:21
246 Niclas Andersson
Storådalens SK
01:49:00 03:22:00 04:30:00 05:33:24
297 Mikael Wigstrand
Tranås
01:53:00 03:29:00 04:38:00 05:43:07
275 Peter Lindqvist
ITA / Solna
02:03:00 03:47:00 04:57:00 05:57:03
295 Jan Söderkvist
Täby
02:10:00 03:52:00 05:02:00 05:58:13
277 Per Månsson
IK NocOut.se
02:05:00 03:47:00 04:57:00 05:59:26
269 Oliver Hjort
Uppsala
02:05:00 03:45:00 04:58:00 06:01:24
267 Jim Fredin
Tranås
01:59:00 03:40:00 04:59:00 06:07:34
272 Petter Kellgren
gotoGemba AB
01:58:00 03:41:00 04:57:00 06:12:30
258 Martin Cannert
Lonesome Runners, Göteborg
02:03:00 03:50:00 05:12:00 06:16:56
290 Martin Svensson
Linköping
02:03:00 03:50:00 05:12:00 06:18:38
247 Fredrik Backman
Norrköping
02:10:00 04:02:00 05:16:00 06:18:45
285 Mikael Sinclair
Norrköping
02:10:00 04:02:00 05:16:00 06:18:46
280 David Oscarsson
Årteryd
01:53:00 03:32:00 04:57:00 06:19:08
271 Stefan Johansson
Måndagsgruppen
01:56:00 03:37:00 05:13:00 06:28:39
296 Björn Tibbelin
Risinge Löparkamrater/ Risinge
02:11:00 04:01:00 05:22:00 06:31:09
274 Elias Larsson
Växjö Caballus
02:11:00 04:01:00 05:27:00 06:31:09
264 Dag Ericsson
Ik.NocOut.se
01:58:00 03:50:00 05:23:00 06:34:46
279 Kalle Norlund
IK Nocout.se
02:01:00 03:49:00 05:23:00 06:34:46
281 Tommy Persson
Storådalens SK
02:17:00 04:12:00 05:35:00 06:46:06
250 Tord Blücher
Storådalens SK
02:17:00 04:12:00 05:35:00 06:46:06
268 Eve Fritjofsson
Måndagsgruppen
02:23:00 04:30:00 06:01:00 07:09:44
270 daniel johansson
aneby
02:23:00 04:31:00 06:11:00 07:34:43
273 Rikard Kelloniemi
HOK/Halmstad
02:36:00 05:05:00 06:46:00 08:18:18
276 Lukas Lovén
Årsta
01:58:00 03:40:00 DNF DNF
287 Anders Svensson
Jönköping
01:58:00 04:05:00 DNF DNF
283 Jakob Ringblom
Stockholm
DNF DNF DNF DNF
245 Charles Ahlzén
01:35:00 03:06:00 DNF DNF
259 Mikael Ceder
IK NocOut.se
DNS
260 Henrik Danielsson
IK NocOut.se
DNS

HU Mix Stafett 52 km

Nr Namn Klubb

HUL Damer 21 km

Nr Namn Klubb Katarp (11000) Mål Örsbäcken (21000)
533 Susanne Eliasson
Sommen
00:55:00 01:49:05
532 Eva Bäck
Linköping
00:55:00 01:56:43
535 Lisa Grönlund
Mullsjö SOK
00:52:00 02:00:09
560 Malin Andersson
Craft Sportswear
00:56:00 02:00:09
536 Heidi Hafvervik
Team Blekinge
00:55:00 02:02:11
538 Elin Johansson
Tranås
01:04:00 02:19:30
537 Catharina Henriksson
Gemensam Löpning i Perstorp
01:11:00 02:36:44
0 Kiki Broke
Bankeryd
DNS
0 Ann Samuelsson
Ankarsrum OK
DNS

HUL Herrar 21 km

Nr Namn Klubb Katarp (11000) Mål Örsbäcken (21000)
551 Tobias Trofast
Tjällmo Godegårds OK / Borensb
00:43:00 01:29:18
552 Stefan Holm
Valla/Linköping
00:46:00 01:35:50
547 Håkan Sjögren
Ydre
00:46:00 01:37:03
553 Peter Engman
00:50:00 01:45:50
542 Filip Ivarsson
Tranås
00:51:00 01:46:07
540 Christer Fyhr
Eksjö sok
01:25:00 01:50:28
549 Björn Suneson
Vallentuna FK
00:53:00 01:53:54
555 Daniel Svensson
IK Akele
00:52:00 01:56:45
545 Magnus Möller
Axa Sports Club / Tranås
00:55:00 01:57:00
546 Henrik Ohrt
SOL Tranås
00:54:00 02:01:18
550 Erik Suneson
Skandia IF
00:53:00 02:11:50
539 John Ferngren
Tranås
01:02:00 02:16:15
543 Lars Johansson
Team Sjöstugan
01:04:00 02:19:32
541 Fredrik Hoffman
Kökarl'ns FT
01:08:00 02:24:55
544 Jimmy Karlsson
Aneby SOK
01:11:00 02:35:25
554 Marcus Ekbäck
Slaka Linköping
00:56:00 02:44:45
548 Jonas Sundbom
Vetlanda
01:18:00 02:44:45
0 Magnus Juhlander
OK Njudung
DNS